Zdrowa woda do picia

Wokół wody, szczególnie na przestrzeni ostatnich lat, gromadzi się coraz więcej pytań – nic w tym dziwnego, gdyż to nieodłączna część naszego życia. Jednak razem z pytaniami próbujemy znaleźć odpowiedzi, co skutkuje często wieloma nieporozumieniami i nieścisłościami, które prowadzą do złego pojęcia o tym, jaka woda jest dla nas dobra i w jakiej ilości powinna być spożywana. Warto trzymać się faktów – a jakie one są? Przyjrzyjmy się im bliżej.

Jaką wodę wybierać?

Pytanie to można uznać za dość kuriozalne, ale pokazuje, jak ważna jest woda dla naszego zdrowia. Dlaczego? Uczestniczy tak naprawdę we wszystkich czynnościach organizmu – pobudza proces przemiany materii, chroni narządy czy reguluje temperaturę ciała. Nikt nie myśli o tych podstawowych czynnościach, które jednak mają bezpośrednie przełożenie na nasz wygląd zewnętrzny i samopoczucie. Oczywiście woda sama w sobie pomaga też nawilżyć naszą skórę i poprawia koncentrację. Jednak jaką wodę pić?

Zdrowa woda do picia – jaka to? Wybierając ją, warto zastanowić się nad jej składem – tutaj kluczowe są wodorowęglany. Mają one duże znaczenie dla organizmu, a efekty ich spożycia możemy odczuć bardzo szybko. Ich znaczenie jest szczególnie ważne, gdy cierpimy na nadkwasotę, gdyż zmniejszają dolegliwości. Działanie tych substancji rozprzestrzenia się na wiele obszarów – pomagają w początkowych stadiach cukrzycy, obniżają glukozę w organizmie, jak i regulują pH krwi. Znając najważniejsze składniki wody, warto zastanowić się, gdzie znajdziemy ich najwięcej i jaka jest ich odpowiednia ilość.

Woda mineralna

Jest to najczęściej polecana woda, która jednak znacząco różni się z racji na miejsce wydobycia, o czym świadczy logo producenta na butelce. Chronione są przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi. Uznaje się je najczęściej za najzdrowszy rodzaj wody dostępnej na rynku. Można je podzielić najczęściej na trzy rodzaje – są to:

  • woda niskozmineralizowana – zawierającą do 500 mg/l,
  • woda średniozmineralizowana – zawierająca od 500 do 1000 mg/l,
  • woda wysokozmineralizowana – zawierająca powyżej 1000 mg/l.

Co to jednak znaczy? Dla kogo odpowiednia będzie każda z poszczególnych typów? Poleca się szczególnie wody nisko- i średniozmineralizowane. W zależności jednak od osoby, na przykład ze względu na chorobę nerek, trzeba będzie wybrać wersję niskosodową. Dla osób szczególnie aktywnych, w tym sportowców, poleca się wody wysokozmineralizowane.

Woda źródlana

Jest ona zdecydowanie mniej zmineralizowana, co sprawia, że jest świetna dla każdego, kto ma problemy z nerkami. Nada się również do spożywania przez najmłodszych – zarówno do picia, jak i przygotowywania posiłków. Najczęściej posiadają one podobne właściwości, jak wody niskozmineralizowane. Wersja źródlana będzie dobrym wyborem dla każdego, kto zna swoje potrzeby i dostarcza sobie składników mineralnych poprzez odpowiednią suplementację.

Woda kranowa

Jeśli chodzi o wodę prosto z kranu, jej jakość nie zależy często od nas. Im starsze i bardziej skamieniałe instalacje, tym większe prawdopodobieństwo szkodliwości bez jej uprzedniego przygotowania. Najczęściej taka woda jest niskozmineralizowana i nie zaszkodzi zdrowiu. Jeśli nie jesteś pewien jakości, filtracja pomaga w jej oczyszczeniu, ale nie doda jej potrzebnej ilości minerałów.

Zdrowa woda do picia

Jaka zdrowa woda do picia będzie najlepsza? Warto, abyśmy obalili rozpowszechniony mit. Wersja gazowana nie jest w najmniejszym wypadku gorszej jakości – często wręcz może być lepszym wyborem. Poprzez drażnienie kubków smakowych powoduje orzeźwienie i gasi pragnienie. Poza tym ma ona jeszcze jedną funkcję – obniża pH, co zabezpiecza ją przed rozwojem bakterii. Przez to wody gazowane często są mikrobiologicznie zdrowsze od niegazowanych.