Czym jest woda wodorowa?
Świadomość społeczeństwa, jeżeli chodzi o zdrowie, stale się zwiększa. Postęp technologiczny umożliwia odkrywanie coraz to nowych sposobów na utrzymanie ciała i ducha w jak najlepszej kondycji przez długi czas. Temat wody wodorowej dopiero zyskuje na popularności, zwłaszcza w Polsce. Czym jest woda wodorowa oraz jakie przynosi korzyści? Okazuje się, że do najważniejszych zalet, jakie można przypisać wodzie uwodornionej, należą przede wszystkim właściwości antyoksydacyjne.
Woda wodorowa - co to jest?
Dlaczego wodór jest tak wyjątkowy? Z chemicznego punktu widzenia, pod względem budowy, jest on najprostszym ze wszystkich pierwiastków, ponieważ tworzą go tylko 1 proton i 1 elektron. Wodór stanowi ok. 75% masy wszechświata, co czyni go najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem w galaktyce. Zawarty głównie w wodzie, pokrywa ok. 70% powierzchni Ziemi, a także znajduje się we wszelkiej materii organicznej. Wszystko to jest możliwe dzięki unikalnej budowie wodoru, która umożliwia mu tworzenie wielu związków chemicznych oraz pełnienie głównej funkcji w reakcjach utleniania i redukcji. Naukowcy przez lata zastanawiali się, jak powinien zostać usystematyzowany, zgodnie z zasadami klasyfikacji układu okresowego. Przez specyficzną budowę tego szlachetnego gazu, nie było to wcale takie proste zadanie.
Wodór ma niezwykle korzystne właściwości dla zdrowia. Zbawienne oddziaływanie tego prostego pierwiastka na organizm człowieka potwierdzają liczne badania kliniczne, a efekty jego zażywania, zazwyczaj są widoczne już po paru tygodniach. Możliwe są różne drogi przyjmowania wodoru. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak picie wody wzbogaconej wodorem. W takim płynie znajduje się mnóstwo leczniczych cząsteczek wodoru. Wody wodorowej nie kupisz w butelkach, ponieważ zawarta w niej niewielka liczba cząsteczek wodoru nie wpłynie w żaden sposób na Twój organizm. Małe cząsteczki tego pierwiastka zawarte w wodzie butelkowanej są w stanie przeniknąć przez ścianki plastikowych butelek, by następnie ulotnić się do atmosfery. Powoduje to spore straty właściwości przeciwutleniających. Z tego powodu należy znaleźć dużo bardziej efektywne rozwiązanie. Dużo skuteczniejszym sposobem jest nasycenie wody wodorem w warunkach domowych. Jest to możliwe dzięki specjalnemu urządzeniu o nazwie generator wody wodorowej. Wodór nie jest rozpuszczalny w wodzie, więc w postaci gazowej łączy się z nią, lecz nie poprzez wiązanie ze sobą cząsteczek. Woda uwodorniona przypomina wodę gazowaną, czyli tę, która jest nasycona dwutlenkiem węgla.
Woda wodorowa - co to jest?
Do najważniejszych zalet wodoru należą jego właściwości przeciwutleniające. Wolne rodniki znajdujące się w organizmie powodują różnego rodzaju choroby, z którymi zmaga się organizm, w tym również silny stres oksydacyjny. W dzisiejszych czasach ryzyko stresu oksydacyjnego jest szczególnie wysokie. Osoba będąca pod jego wpływem, jest w dłuższej perspektywie narażona na m. in. chorobę Alzheimera, chorobę Parkinsona, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę lub choroby układu krwionośnego. Tego typu schorzenia często są przyczyną przedwczesnej śmierci. Ponadto, wolne rodniki należą do związków współodpowiedzialnych za procesy starzenia się komórek. Ich nadmiar w organizmie może odbić się na wyglądzie, ponieważ skóra staje się wtedy bardziej podatna na pojawienie się zmarszczek. Molekularna cząsteczka wodoru ma zdolności neutralizacji i unieszkodliwiania wolnych rodników. Można więc uznać, że woda z wodorem pomaga w leczeniu wielu schorzeń oraz opóźnia procesy strarzenia.

Woda nasycona wodorem
Jest szczególnie polecana sportowcom. W przeprowadzonych badaniach wykazano, że sportowcy pijący wodę wzbogaconą w wodór molekularny, nie tylko dużo szybciej się regenerowali, ale w dużo mniejszym stopniu odczuwali bóle mięśniowe. Ponadto, osoby spożywające wodę z wodorem mogą liczyć na większą efektywność treningu oraz sprawniejszą eliminację toksyn, wytworzonych w trakcie trwania aktywności, w tym również wolnych rodników. Woda wodorowa wspomaga odkwaszanie organizmu. Jak wiadomo, zwiększona aktywność fizyczna powoduje produkowanie kwasu mlekowego, prowadzącego do zakwaszenia mięśni. Efektem tego jest spadek efektywności treningu oraz spowolnienie regeneracji organizmu.
Wolna cząsteczka wodoru, obok roli wyjątkowo mocnego przeciwutleniacza, wykazuje również funkcje ochronne wobec wątroby, mózgu i serca. Stanowi silną tarczę przeciwko urazom niedokrwienno-reperfuzyjnym, a także wspomaga redukcję szkodliwych dla ciała pasożytów. Wodór bez trudu przenika barierę krew-mózg, dzięki czemu chroni neurony wewnątrzczaszkowe. Co więcej, bezpośrednio przyczynia się do zatrzymania mechanizmów destrukcyjnych, a nawet pomaga w ich regeneracji. Właściwości wodoru badano również pod względem wpływu na chorobę Parkinsona. Rezultaty eksperymentów okazały się bardzo pokrzepiające. W przypadku pacjentów, którym podano wodę wzbogaconą w wodór, stwierdzono redukcję uszkodzeń DNA oraz zmniejszoną utratę neuronów dopaminergicznych. Jest to niezwykle ważne dla powstrzymywania procesu neurodegeneracji. W konsekwencji cząsteczka wodoru opóźnia rozwój choroby Parkinsona.
Aktywny wodór wykazuje dobroczynne działanie na narządy wewnętrzne, a także na zmysły. Sprzyja regeneracji i działaniu wątroby, łagodzi zapalenie jelita grubego i trzustki. Podobnie wspomaga funkcjonowanie narządu słuchu i pomaga w redukcji jego uszkodzeń. Wykazuje też działanie antyalergiczne. Wodór korzystnie wpływa na zmiany zachodzące w organizmie, w momencie pojawienia się w nim alergenu, oraz łagodzi odczuwanie objawów alergicznych.
Podsumowując, korzystne oddziaływania na organizm wody z wodorem do picia to:
- neutralizacja wolnych rodników,
- produkcja antyoksydantów,
- poprawa procesów metabolicznych,
- efektywniejsze nawodnienie organizmu,
- wzmocnienie całego ciała,
- lepsza odporność,
- odmłodzenie i spowolnienie starzenia się komórek,
- skuteczniejsze odchudzanie,
- lepsza regeneracja organizmu po wysiłku fizycznym,
- skuteczniejsze usuwanie toksyn,
- utrzymanie homeostazy organizmu,
- zwiększenie witalności,
- poprawa ogólnej kondycji,
- lepsza praca narządów wewnętrznych,
- złagodzenie objawów alergicznych.
Jak widać, lista zalet jest naprawdę imponująca. Należy podkreślić, że wszystkie prozdrowotne korzyści picia wody uwodornionej są potwierdzone badaniami.
Woda z wodorem - nie tylko do picia
Woda wzbogacona wodorem, sprawdzi się nie tylko jako napój. Warto wypróbować ją podczas gotowania. Potrawy przygotowywane na bazie wody z wodorem wyróżniają się niezwykle wyrazistym smakiem. Różnica jest też odczuwalna podczas przygotowywania kawy i herbaty, których smak jest o wiele bardziej subtelny niż w przypadku zwykłej wody. Z kolei umycie owoców czy warzyw wodą wzbogaconą wodorem oznacza dokładne oczyszczenie ich z pestycydów oraz innych utlenionych związków.
Woda wodorowa znajdzie swoje zastosowanie także w pielęgnacji. Umyta twarz uwolni się od wolnych rodników, a cera nabierze blasku i odpowiedniego nawilżenia, dając efekt odmłodzonej skóry. Podobnie w przypadku włosów, których kondycja znacznie się poprawi, a skóra głowy dokładnie oczyści.
Zastosowań wody uwodornionej jest naprawdę mnóstwo. Jej korzystny wpływ na zdrowie człowieka został poparty wieloma badaniami.