REDOX - czym jest?

Czy wiesz, że od potencjału redox zależy, czy woda ma wpływ uzdrawiający, czy raczej wyniszcza ludzki organizm od środka? No dobrze, ale co to właściwie jest redox? Najprościej mówiąc, jest to wskaźnik jakości wody. Jego wartość wyrażana jest w miliwoltach, a mierzona miernikiem ORP. Nazwa redox wzięła się od połączenia słów redukcja (proces, w którym elektrony są przyłączane poprzez jony lub atomy) oraz oksydacja (proces, w którym elektrony są oddawane). Potencjał redox może wyrażać zarówno właściwości utleniające utleniacza, jak i właściwości redukcyjne reduktora. Inaczej mówiąc, jest to miara przyjmowania i oddawania elektronów. Woda posiadająca właściwości oksydacyjne, będzie miała wysoki poziom ORP, natomiast woda posiadająca właściwości redukcyjne – niski. Woda o niskim poziomie ORP nazywana jest inaczej wodą wodorową, lub wodą wodorową redox. Opinia niektórych osób sugeruje, że żaden inny wskaźnik jakości wody nie jest tak istotny jak potencjał redox. Jednak mało kto o nim mówi, a na wodach butelkowanych niestety nie doszukasz się informacji o owym wskaźniku. Niemniej jednak warto o nim wiedzieć.

Woda z wysokim wskaźnikiem REDOX

Woda z wysokim wskaźnikiem REDOX nie jest wodą wodorową, czyli nie posiada aktywnego wodoru. Oznacza to, że nie może być ona cieczą o potencjale redukcyjnym. Im wyższy wskaźnik redox, tym większe ryzyko, że w takiej wodzie mogą pojawić się wolne rodniki, zwane również reaktywnymi formami tlenu (RFT). Są to niesparowane atomy tlenowe, powstające na skutek rozpadu wiązań chemicznych. Krążą one po organizmie w poszukiwaniu innej cząsteczki elektronu, do której mogą się przyłączyć, powodując jej uszkodzenie. Jak zapewne wiesz, nadmiar wolnych rodników niekorzystnie wpływa na organizm człowieka. Mogą one wyniszczać białko w organizmie, przyspieszać proces starzenia, a także stać się przyczyną miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu lub nowotworu. Nie brzmi to zbyt dobrze prawda? 

Woda z niskim wskaźnikiem REDOX

Zupełnie odwrotnie jest w przypadku wody redox lub inaczej wody wodorowej, która posiada aktywne cząsteczki wodoru. W wodzie redox zachodzi reakcja przeciwna do utleniania, czyli redukcja. Ten proces jest możliwy właśnie dzięki obecnym w cieczy cząsteczkom aktywnego wodoru. Japońscy naukowcy od lat badają działanie tego pierwiastka na organizm człowieka. Według nich woda wodorowa posiada wiele korzystnych właściwości i pomaga na dłużej zachować zdrowie. Oczywiście opinia ta jest poparta rzetelnymi badaniami. Wiele z nich wskazuje, że woda redox  posiada właściwości antyoksydacyjne i chroni organizm przed niebezpiecznymi wolnymi rodnikami. Eliminuje z organizmu rodniki hydroksylowe, które są uważane za najgroźniejsze, ponieważ odpowiadają one za większość chorób. Ale to nie wszystko. Spożywając wodę o niskim wskaźniku redox pomagasz swojemu organizmowi utrzymywać homeostaze, czyli równowagę funkcjonalną organizmu. Dzięki temu chronisz się przed chorobami i wzmacniasz organizm. Oczywiście woda wodorowa nie służy wyłącznie do picia. Możesz używać jej również do przygotowywania innych napojów lub potraw, ale także do codziennej pielęgnacji ciała. Z pewnością wpłynie to bardzo pozytywnie na wygląd Twojej skóry. Zostanie ona oczyszczona i odmłodzona.

Woda redox dobra dla każdego?

No dobrze, wiesz już co to jest redox i woda wodorowa, ale pewnie zastanawiasz się, czy jest ona odpowiednia i bezpieczna dla każdego? Oczywiście! Woda wodorowa będzie w pełni bezpieczna zarówno dla dzieci i dorosłych. Spożywanie jej nie będzie miało żadnych negatywnych skutków, a wręcz wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie. Woda redox jest szczególnie doceniana wśród osób, które starają się prowadzić zdrowy tryb życia, oraz u osób bardzo aktywnych fizycznie. Właściwości antyoksydacyjne wody z pewnością docenią sportowcy, ponieważ przy ciężkim wysiłku fizycznym może wystąpić tak zwany stres oksydacyjny. Antyoksydanty działają jak system obronny i pomagają w procesie regeneracji, dzięki czemu organizm jest zdolny do kolejnego wysiłku.