Czy woda z kranu jest zdrowa?
Coraz więcej Polaków decyduje się na zamianę wody butelkowanej na tę lecącą prosto z kranu. Jednak wciąż pojawia się wiele wątpliwości co do bezpieczeństwa takiego rozwiązania. Czy obawy związane z jakością tak zwanej kranówki są uzasadnione? Czy woda z kranu jest zdrowa czy raczej szkodzi? Każde pytanie wymaga odpowiedzi, dlatego mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam wybrać najlepsze rozwiązanie.
Skąd się biorą wątpliwości?
Osoby pamiętające czasy PRL-u faktycznie mogą podchodzić do kwestii kranówki dość sceptycznie. Lata 70. i 80. ubiegłego stulecia nie były łatwe, jeżeli chodzi o zdatność wody z kranu do bezpośredniego spożycia. Warto nadmienić, że wynikało to również z braku tak restrykcyjnych wymogów, jakie obowiązują teraz. Obecne standardy co do jakości wody ustalane przez Ministerstwo Zdrowia i Światową Organizację Zdrowia są wymagające i stale kontrolowane przez sanepid. Badania odbywają się zarówno przed jej wypuszczeniem do wodociągu, jak i w trakcie „podróży” do Twojego domu. W momencie dotarcia wody do rur budynku za jakość odpowiedzialny jest już zarządca. Brak pewności co do czystości płynu występuje też w przypadku wody z własnego źródła, mowa tutaj o studniach niebędących pod stałą kontrolą. Sprawdzenie ujęcia nie jest jednak problematyczne, możesz to zrobić na 3 różne sposoby: z pomocą sanepidu, specjalistycznego laboratorium lub zlecając badanie prywatnej firmie.
Obalamy mity
Ile razy słyszałeś, że woda z kranu szkodzi? Choroby, takie jak kamica nerkowa, powstawanie kamieni żółciowych, zatrucia pokarmowe, zupełny brak minerałów i wiele innych teorii, które niewiele mają wspólnego z prawdą, wciąż powtarzane są w dyskusjach. Oprócz tego, że nadaje się do picia, woda z kranu jest także zdrowa. Wbrew pozorom wersja butelkowana, którą nazywamy mineralną, zawiera mniej substancji odżywczych niż kranówka. Tylko 30 z ok. 200 marek dostępnych w Polsce występujących pod tym tytułem może rościć sobie do niego prawo. Innym zjawiskiem jest pobieranie wody do butelek z tych samych źródeł, co miejskie wodociągi. Warto pamiętać, że gotując ją, wytrąca się większość korzystnych dla organizmu składników. Zresztą nie jest to wcale potrzebne, żeby przeznaczyć ją do picia. Często pojawiają się głosy, że kranówka nadaje się do spożycia tylko po przepuszczeniu jej przez specjalne filtry. Nie jest to konieczne. W każdym razie na rynku dostępne są liczne modele dzbanków i butelek filtrujących, które poprawiają walory smakowe wody.

Ekonomia i ekologia
Obowiązkiem jest wspomnieć o kwestii ochrony środowiska w kontekście spożycia płynów. Nadmiar plastiku w obecnych czasach wydaje się być nie do zatrzymania. Dużą częścią niechcianych odpadów są właśnie butelki. Jak już wcześniej wspominaliśmy, woda butelkowana jest równej lub nawet gorszej jakości niż kranówka, dlatego nieuzasadnione staje się generowanie aż 750 kg plastikowych odpadów w skali roku przez jednego Polaka. Podejście ekologiczne dobrze zrobi Twojemu portfelowi. Woda z kranu jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż ta butelkowana, do czego nie trzeba nikogo przekonywać. Jednym działaniem ratujesz planetę oraz domowy budżet. Czy nie brzmi to kusząco?
Pamiętaj, że wybór należy do Ciebie. Jeżeli nadal masz obawy co do jakości swojej wody, możesz to sprawdzić, kupując testy paskowe lub bezpośrednio dzwoniąc do zakładu wodociągowego, który zobowiązany jest udzielić Ci informacji. Skorzystaj z pomocy sanepidu lub prywatnych firm. Zaufaj swojej wodzie, żyj dzięki niej zdrowo oraz w zgodzie z naturą.